Kiraz Yetiştiriciliği

İklim ve Toprak İstekleri :

Kiraz ılıman iklim meyvesidir. Yüksek ve düşük sıcaklıklardan zarar görür. Kiraz ağaçları iklim bakımından sıcak bir büyüme sezonu, kış mevsiminde yeterli bir soğuklama, çiçek ve meyve döneminde yağmursuz bir iklime ihtiyaç duyar. Kış dinlenme döneminde ağaçların gövde ve ana dalları -25 derecede, çiçekler ise -2.4 derecede zarar görür. Bu sebeble kış soğuklarının -20 derecenin altına sık sık düştüğü yerlerde kiraz yetiştiriciliği tavsiye edilmemektedir. Kiraz için kışın soğuklama ihtiyacı 1100 ile 1700 saat arasındadır. Soğuklama ihtiyacı karşılanmamış kirazların çiçeklenmeleri gecikir ve düzensiz çiçek açarlar. Ayrıca döllenmede de sorunlar oluşur.

Kiraz yetiştiriciliğinde, çiçeklenme ve meyve oluşum esnasında havaların yağışlı gitmesi durumunda yeterli döllenme olmayacağı gibi, meyve olgunlaşması esnasında yağacak yağmurlarda da çeşide bağlı olmakla birlikte meyve çatlamaları oluşur.

Kirazlar toprak bakımından seçicidir. İyi drene edilmiş derin, verimli, havadar, organik madde yönünden zengin topraklar isterler. Drenajı kötü fakir topraklarda ağaç zayıf gelişir, meyve dalları az oluşur, meyveler küçük kalır. Taban suyunun yüksek olduğu yerlerde kökler yüzeyde kalır ve ağacın gelişimi yavaşlar. Kirazda çöğür anacı olarak kuş kirazı ve mahlep kullanılır. Kuş kirazı ülkemizde yaygın olarak kullanılan anaçtır. Soğuklara dayanıklıdır. Kök nematod ve hastalıklarına karşı dayanıklıdır. Verimli ve derin, geçirgen humuslu, organik maddece zengin, tınlı toprakları tercih eder pH'ı yüksek, kireçli topraklarda kullanılmamalıdır. Kurağa orta derecede dayanıklıdır, yaz aylarında su ihtiyacı vardır. Kökleri yüzeyde geliştiğinden dolayı pulluk ile toprak işlemesi yapılmamalıdır. Uygun terbiye şekilleri ile erken meyveye yatması sağlanabilir. Uzun ömürlüdür. 6mx6m veya 7mx7m mesafelerinde dikimi yapılabilir.

Mahlep (İdris) ise sulama imkanı olmayan veya daha az su verilebilecek yamaç, çakıllı, kumsal arazilerde kiraz bahçesi tesisinde önerilecek anaçtır. Kuş kirazına göre daha küçük taçlı ağaçlar oluşturur. Kazık köklüdür ve kökleri çok derine gider. Orta derecede kireçli topraklarda rahatlıkla yetişebilir. Kuş kirazına göre kirece daha dayanıklıdır. Taban suyu yüksek arazilerde zarar görer. Zayıf topraklarda 4mx5m, 5mx5m ve daha kuvvetli toplarda ise 5mx6m, 6mx6m mesafelerinde dikimi yapılabilir. Bu anaçların yanında bodur ve yarı bodur klon anaçlarıda kiraz bahesi tesisinde kullanılmaktadır.

CAB 6P :

Yarı bodur bir anaçtır. Değişik topraklara, hata ağır olanlarına bile uygun bir anaçtır. Toprağa tutunması orta derecededir. Toprağa tutunması orta derecededir. Verimi iyidir ve üretime erken başlar. Kuraklığa fazla dayanıklı değildir. Dikimi 4mx4m ve 4mx5m aralıklarında yapılabilir.

Firma Limanı

Elma Klon Anaçları

Armut ve Ayva Klon Anaçları

Şeftali, Nektarin ve Badem Klon Anaçları

Erik ve Kayısı klon anaçları

Kiraz ve Vişne klon anaçları
Asma Anaçları

1950 yılından günümüze ülkemiz çiftçisine meyve fidanı yetiştiren ÖZFİDAN kalitesi ve güvenilirliği ile bugünlere emin adımlarla gelmiştir. Firmamız 2005 yılından itibaren üretimini ve kalitesini daha üst düzeylere çekerek faaliyetlerine KOŞUCULAR FİDANCILIK adı altında devam etmektedir. Bursa nın İnegöl ilçesinin verimli ve sağlıklı topraklarında meyve fidanı üretimi yapan firmamız, Türkiye' nin her yerinden referanslara sahiptir. Firmamız Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı' nın sertifikalı meyve fidanı üreticisi olup klasik, bodur ve yarı-bodur anaçlar üzerine fidanlar üretmektedir.