Erik Yetiştiriciliği

İklim ve Toprak İstekleri :

Erik türlerinin iklim istekleri birbirinden farklıdır. Can erikleri ılıman, soğuk - ılıman ve sıcak - ılıman iklime sahip bölgelerde yetişebilir.

Avrupa erikleri kışı nispeten soğuk geçen soğuk - ılıman iklim meyvesidir. Japon erikleri ise kışı soğuk geçmeyen ılıman ve sıcak - ılıman bölgelere uygundur.

Can erikleri ile Japon erikleri erken çiçek açtığından dolayı kış ve ilkbahar donlarından zarar görme riskleri fazladır. Kış soğuklama ihtiyacı Avrupa erikleri için 1000 saatten fazla, Japon erikleri için ise 600 saat kadardır.

Erik yetiştiriciliğinde genellikle can erikleri türüne ait tohumlar çöğür anacı olarak kullanılmaktadır. Bu anaçlar genellikle saçak kök yaparlar ve az derin topraklarda da yetişebilirler.

Can erikleri çeşitli topraklara kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Fakir, kuru ve kireçli topraklarda yetişebildiği gibi, nemli topraklarda da iyi sonuç verirler. Şeftaliye göre kireçli topraklara daha dayanıklıdır. Japon erikleri için uygun topraklar; humuslu, besin maddelerince zengin ve yeterli neme sahip sıcak topraklardır.

Avrupa erikleri ağır bünyeli topraklara Japon eriklerine göre daha iyi uyum sağlar. Erikler drenajı kötü topraklara da diğer türlerden daha iyi uyum sağlar.

Tohum anacının yanı sıra eriklerde klon anacı olarak Myrobolan 29-C anacıda kullanılır.

Myrobolan 29-C :

İlk yıllarda kökleri yüzeysel gelişir ve daha sonraki yıllarda derinlere iner. Tüm toprak koşulları için uygun bir anaçtır. Kirece ve kuraklığa dayanımı son derece iyidir. Ağacı erken meyveye yatırır ve verimlidir. Kök boğazı çürüklüğüne ve bakteriyel kansere orta derecede dayanıklıdır.

Firma Limanı

Elma Klon Anaçları

Armut ve Ayva Klon Anaçları

Şeftali, Nektarin ve Badem Klon Anaçları

Erik ve Kayısı klon anaçları

Kiraz ve Vişne klon anaçları
Asma Anaçları

1950 yılından günümüze ülkemiz çiftçisine meyve fidanı yetiştiren ÖZFİDAN kalitesi ve güvenilirliği ile bugünlere emin adımlarla gelmiştir. Firmamız 2005 yılından itibaren üretimini ve kalitesini daha üst düzeylere çekerek faaliyetlerine KOŞUCULAR FİDANCILIK adı altında devam etmektedir. Bursa nın İnegöl ilçesinin verimli ve sağlıklı topraklarında meyve fidanı üretimi yapan firmamız, Türkiye' nin her yerinden referanslara sahiptir. Firmamız Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı' nın sertifikalı meyve fidanı üreticisi olup klasik, bodur ve yarı-bodur anaçlar üzerine fidanlar üretmektedir.