Elma Yetiştiriciliği

İklim ve Toprak İstekleri :

Elmalar soğuk ılıman iklim meyveleri olup kış soğuklarına oldukça dayanıklıdır. Gövde ve kalın dalları -35 ila -40 dereceye kadar dayanıklıdır. Genç dallar ise -20 dereceye, tomurcuklar açılmadan önce -4, açıldıktan sonra -2 dereceye kadar dayanıklıdır. Soğuklama ihtiyacı çeşitlere göre 200 ile 2000 saat arasında değişir. Elma çeşitleri geç ilkbaharda çiçeklendikleri için, ilkbahar geç donlarının çok görüldüğü yörelerde diğer meyve türlerine göre elma yetiştiriciliği yapmak daha güvenlidir. Toprak istekleri yönünden çok fazla seçiciliği yoktur, fazla kireç içermeyen organik maddece zengin, geçirgen -tınlı veya kumlu - tınlı topraklarda çok iyi gelişir. Taban suyu problemi olan arazilerde kullanıcak anaçların kök derinliklerine dikkat edilmelidir. Elma yetiştiriciliğinde en önemli aşamalardan birisi anaç seçimidir. Bodur elma yetiştiriciliğinde kullanılan bazı klon anaçların özellikleri şunlardır.

M9 :

M9 anacına göre biraz daha kuvvetli olup, çekirdek çöğürlü anaçların %40 'ı kadar olurlar. Aşılandığı elma çeşidini erken verime yatırması ve verimliliği dolayısıyla Avrupa ' da yaygın kullanılan, bodurlaştırıcı bir anaç yaygındır. Anaç Köklenmesi, M9' dan daha iyidir. Dikiminin ilk yıllarında desteğe ihtiyaç duyabilir. Ağır topraklarda tercih edilebilecek bir anaçtır. Elma kabuğu bitine ve kök boğazı çürüklerine hassastır.

M26 :

Kök sistemi yüzeysel saçak köklü olup, toprakta tutunması zayıf, tam bodurlaştırıcı bir anaçtır. Üzerine aşılanan cinsleri erken meyveye yatırır ve meyve kalitesini geliştirir. Çekirdek çöğürlü anaçların % 30 ' u kadardır. Mutlaka desteğe ihtiyaç duyan bir anaçtır. Dikim mesafeleri çeşit özelliğine ve toprak verimliliğine i uygulanacak budama ve terbiye şekline göre sıra arası 3,5 - 5 m., sıra üzeri 0. 75 - 2. 5 m arasında değişmektedir. M9 anaçları, kök boğazı çürüklüğüne dayanıklı, ateş yanıkları ve pamuklı bite hassastır. Kireçli topraklardan zarar görmektedir. Toprak yorgunluklarına dayanıklıdır. M9 anacı üzerine aşılı çeşitlerin ekonomik ömürleri 15 - 16 yıldır. M9 anacı üzerine aşılı çeşitlerde "ince İğ" terbiye şekli uygulanır. Bu terbiye sisteminde sürgünlerde uç kesimi yapılmaz, sürgünler ya tamamen çıkartılır yada ağırlık asılarak dikine büyümesine engel olunur.

M106 :

M26 anacına göre daha kuvvetli gelişme gösteren, destek istemeyen yarı bodurlaştırıcı bir anaçtır. Hem spur karakterli elmalar hem de kuvvetli çeşitler için uygun bir anaçtır. Bu anaç üzerine aşılı kuvvetli çeşitlerle kurulacak bahçelerle 3.0m x 5.0m veya 3.0m x 6.0m dikim mesafeleri uygulanabilir. Spur karakterli çeşitlerde ise 2.5m x 4.0m veya 3.0m x 4.0m dikim mesafeleri uygulanabilir. MM106 anacı ile kurulan bahçelerde değişik doruk dallı ( Modifiye Lider) terbiye sistemi uygulanır. Esası bir lider ve onun etrafında 15 - 20 cm. mesafelerle sıralanan 4 - 5 ana daldan oluşturulan bir sistemdir. Ancak spur aşılı çeşitlerde gbir lider ve onun etrafında çok sayıda yan dalın olduğu çam şekli terbiye sistemi uygulanır. MM106 anacı pamuklu bitine ve ateş yanığına dayanıklı ancak kök boğazı çürüklüğüne hassastır. Bu nedenle kök bölgesinde sürekli ve aşılı su birikimine engel olunmalı ve fazla ağır topraklarda kullanılmamalıdır.

M111 :

MM 106 anacına göre daha kuvvetli gelişme gösteren, destek istemeyen, zor toprak ve hava koşullarına uyum sağlayabilen, dayanıklı yarı bodurlaştırıcı bir anaçtır. Çekirdek çöğürlü anaçların %80 ' i büyüklüğünde ağaçlar oluşturur. NM111 anacı diğer klon anaçlarına göre kuraklıklığa ve tuzluluğa dayanıklı bir anaçtır. Bu anaç üzerine kuvvetli gelişen çeşitler aşılandığında 4.0m x 5.0 m veya 3.5m x 6.0m ; spur gelişen çeşitlerde ise 3.0m x 4.0m veya 3.0m x 5.0m aralık ve mesafelerinde bahçe kurulabilir. Elma pamuklu bitine dayanıklıdır.

Firma Limanı

Elma Klon Anaçları

Armut ve Ayva Klon Anaçları

Şeftali, Nektarin ve Badem Klon Anaçları

Erik ve Kayısı klon anaçları

Kiraz ve Vişne klon anaçları
Asma Anaçları

1950 yılından günümüze ülkemiz çiftçisine meyve fidanı yetiştiren ÖZFİDAN kalitesi ve güvenilirliği ile bugünlere emin adımlarla gelmiştir. Firmamız 2005 yılından itibaren üretimini ve kalitesini daha üst düzeylere çekerek faaliyetlerine KOŞUCULAR FİDANCILIK adı altında devam etmektedir. Bursa nın İnegöl ilçesinin verimli ve sağlıklı topraklarında meyve fidanı üretimi yapan firmamız, Türkiye' nin her yerinden referanslara sahiptir. Firmamız Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı' nın sertifikalı meyve fidanı üreticisi olup klasik, bodur ve yarı-bodur anaçlar üzerine fidanlar üretmektedir.