Badem Yetiştiriciliği

İklim ve Toprak İstekleri :

Meyvelerin olgunlaşabilmesi için yazın oldukça sıcak bir yaza gereksinim vardır. Badem bu yüzden Anadolu ' nun yüksek yerlerinde yetiştirilmektedir.

Karadeniz bölgesinin serin ve nispi nemi yüksek kesimleri de badem için uygun değildir. Bademin gövde ve dalları oldukça düşük sıcaklık değerlerine dayanabilmektedir. Badem kış dinlenme ihtiyacı az olan bir meyve türüdür. Baden üretimini etkileyen en önemli faktör, o bölgenin ilkbahar donlarıdır.

Badem süzek, derin alüviyal topraklarda iyi sonuç verir. Kurağa dayanan bir meyve türü olması nedeniyle taşlı ve çakıllı yerlerde yetişebilme olanağı vardır. Yani badem toprak istekleri yönünden seçici değildir. Kireçli topraklara dayanımı son derece iyidir. Badem için en tehlikeli toprak ise ağır, killi ve nem tutan topraktır. Bademin genellikle 5mx5m, 5mx6m, 6mx6m mesafelerinde dikimi gerçekleşir. Anaç olarak tohum anacının yanı sıra GF - 677 klon anacıda kullanılabilir.

Firma Limanı

Elma Klon Anaçları

Armut ve Ayva Klon Anaçları

Şeftali, Nektarin ve Badem Klon Anaçları

Erik ve Kayısı klon anaçları

Kiraz ve Vişne klon anaçları
Asma Anaçları

1950 yılından günümüze ülkemiz çiftçisine meyve fidanı yetiştiren ÖZFİDAN kalitesi ve güvenilirliği ile bugünlere emin adımlarla gelmiştir. Firmamız 2005 yılından itibaren üretimini ve kalitesini daha üst düzeylere çekerek faaliyetlerine KOŞUCULAR FİDANCILIK adı altında devam etmektedir. Bursa nın İnegöl ilçesinin verimli ve sağlıklı topraklarında meyve fidanı üretimi yapan firmamız, Türkiye' nin her yerinden referanslara sahiptir. Firmamız Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı' nın sertifikalı meyve fidanı üreticisi olup klasik, bodur ve yarı-bodur anaçlar üzerine fidanlar üretmektedir.